W tym temacie należy napisać "że to zależy" jakość i poziom życia jak wszędzie zależy od:
- czy jesteśmy tu turystycznie, szalejemy z kasą (bo po to ja tu przywieźliśmy) biegamy po centrach handlowych, kupujemy garściami elektronikę (która tu jest tania) wydajemy majątek na restauracje i gastronomiczne zbytki (które tu są drogie), jeździmy na tripy typu Safari (za to samo w jednej firmie 70 AED w drugiej 200 AED) łownie ryb na pełnym morzu 600 $, skoki ze spadochronu.
Oczywiście ceny hoteli im więcej gwiazdek tym więcej zer :)
- jeśli jesteśmy tu w poszukiwaniu pracy sytuacja zmienia się bo od momentu przylotu do podpisania upragnionego kontraktu może parę tygodni minąć a jeść i spać trzeba.
W dziale dzielnice opisałem pobieżnie gdzie można żyć, jako że jestem tu nie turystycznie i liczę się z każdym groszem, powiem wam że przetrwanie jest możliwe w trzech wersjach (przynajmniej ja mam takie doświadczenia)
Wersja ekstremalna - wynajęcie mieszkania/kwatery tak zwanej współdzielonej. Koszt takiego łóżka to około 800 AED za miesiąc, otrzymujemy w tej cenie łózko w pokoju w którym oprócz was przebywają inni, przeciętnie 6 osób w pokoju 2x3 m, łózko jest waszą szafą, biurkiem krzesłem i stołem. Taki pokój posiada z reguły łazienkę oraz przyrządy kuchenne typu gazowego. Nadmienię że współlokatorzy to na 100% Pakistańczycy, Egipcjanie lub inne ludy przybyłe w poszukiwaniu lepszego życia.
Gdybym był 20 lat młodszy może bym brał pod uwagę taką opcję, w wieku 40 lat niestety nie odważyłem się skorzystać z takiego rozwiązania...
Wersja ekonomiczna - Hotel jedno lub dwugwiazdkowy w Deirze (Stary Dubaj)
W wielu przewodnikach przestrzegają przed dzielnicami typu Baniyas Square lub Al Nas, z pewnego punktu widzenia słusznie bo dużo tu czarnych masażystek i dzielnice te słusznie nazywane są dzielnicami prostytutek aczkolwiek dla mnie to żaden minus. To że zaczepiają nic mi złego nie robi i tyle. Ceny hoteli w porównaniu z Nowoczesnym Dubajem przystępne, można znaleźć dwugwiazdkowy hotel z basenem na dachu za 190 AED za noc z darmowym WIFI.
Co do kosztów jedzenia to ceny z miasta są podobne do hotelowej restauracji.
Śniadanie 15 zł
Obiad 35 zł
Kolacja 20 zł
Ceny owoców 2-5 zł za mandarynki, banany, czy daktyle.
Woda w sklepie 1.5 Litra za 1,5 zł
Kawa ceny takie jak u nas 15-25 zł
Cukier, mleko ceny jak u nas
Jedyna inwestycja to zakup czajnika elektrycznego, kubka, łyżki, miski i żelazka.
Woda z kranu nie jest zdatna do picia
Trzecia opcja na bogato to wydatek rzędu 10 tys zł i więcej za miesiąc życia ja zatrzymałem się na opcji ekonomicznej.
W tej opcji dochodzą stałe wydatki na metro i na telefon ale nie przekraczają one miesięcznie 400 zł
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz